tel.: 692 44 64 14

Czy drukarki LED zastąpią drukarki laserowe.

Jednym z zasadniczych etapów w procesie druku laserowego jest naświetlenia bębna OPC pokrytego kompozytami fotoelektrycznymi. W procesie tym używany jest laser oraz układ optyczny, na skutek którego jedna wiązka lasera naświetla sukcesywnie, linia po linii kompletną szerokość bębna co wymaga niewątpliwie czasu. Przy powiększaniu rozdzielczości druku system optyczno-laserowy wymaga jeszcze więcej czasy, dlatego że naświetlanie przebiega punktowo z jednej wiązki laserowej.W drukarkach LED wiązkę laserową i system optyczny zastąpiono listwą z diodami półprzewodnikowymi LED, dzięki czemu układ może naświetlać całkowitą szerokość bębna jednocześnie. Wyjście wydaje się rewolucyjne, ponieważ przekłada się otwarcie na prędkość druku monochromatycznego, a tym więcej wielobarwnego. Wyklucza dodatkowo awaryjność mechanicznego systemu laserowo-optycznego – niektórzy producenci urządzeń LED dają dożywotnią gwarancję na układ naświetlania.

Technika LED w drukarkach ma jednakże negatywy. Laser, mimo iż zajmuje mu to więcej czasu, może naświetlać bęben w wysokiej rozdzielczości. 1200 dpi w rozdzielczości poziomej osiągane obecnie z pewnością w przyszłości będzie rosnąć. W drukarkach LED rozdzielczość pozioma zależy od gęstości ścieśnienia diod LED na listwie naświetlającej. W przypadku drukowania dokumentów rozdzielczość urządzeń LED jest z pewnością wystarczająca ale w zawodowych zastosowaniach graficznych trochę nie znajdzie miejsca. Innym zawężeniem drukarek LED jest nierównomierność naświetlania. W drukarkach laserowych parametr ten zależy od jednego dość jednostajnego podzespołu – lasera, w drukarkach LED na jednorodność wpływają wszystkie diody LED w belce naświetlającej.

Śmiało, technologia LED jest przyszłością drukarek, ponieważ dopuszcza już w tej chwili większą szybkość druku – jeden z kluczowych parametrów urządzeń drukujących. Daje też niższą zawodność ze względu na mniejszą liczbę ruchomych podzespołów i „wieczność” diod LED. Podniesienie rozdzielczości przez pomnożenie zwartości diod i udoskonalenie ich homogenicznej pracy są z pewności do ulepszenia.

Koszty eksploatacji w drukarkach laserowych i LED.

Dla tonera droga naświetlania bębna niema żadnego znaczenia, więc koszty eksploatacji zależą, jak w większości przypadków, od popularności drukarki, jeżeli chodzi rzecz jasna o zamienniki.