tel.: 692 44 64 14

Jaka drukarka: laserowa czy atramentowa

Jaka drukarka: laserowa czy atramentowa

 Możliwość komentowania została wyłączona

Najbardziej podstawowe pytania jakie powinniśmy sobie zadać przed wyborem zakupu drukarki to pytanie:

– jak dużo drukujemy?

Przy ilościach powyżej 1000 stron miesięcznie zdecydowanie bardziej opłacalny jest zakup drukarki laserowej, tym bardziej że toner do drukarki laserowej przeważnie ma wydajność 2000 do 5000 stron (w starszych modelach dużo więcej), natomiast obecnie sprzedawane atramentówki zasilane są kartridżami o wydajności nawet jedynie 300 stron. Mniejsza wydajność atramentówek niesie za sobą konieczność częstszej wymiany kartridży, co pociąga za sobą zwiększenie kosztów eksploatacji drukarki.

toner do HP 1018 toner zamiennik Białystok
toner do HP 1018

– jak często drukujemy?

Jeżeli planujemy drukować często, kilka razy w tygodniu, ale w niewielkich ilościach, po kilka stron – idealna będzie atramentówka. Drukarki atramentowe nie muszą się rozgrzewać przed pierwszym wydrukiem, startują niemal od razu, więc szybciej dostaniemy wydruk. Przy sporadycznych wydrukach: raz na miesiąc, raz na kilka miesięcy kartridż z tuszem może jednak zaschnąć, a przywrócenie go do funkcjonalności może okazać się niemożliwe i zmusi nas do kupna nowego kartridża. W drukarce laserowej ten problem nie występuje. Jedyne co może nam grozić to brylowanie się proszku, wystarczy jednak wyjąć toner i lekko go ostukać (uwaga na wysypujący się proszek) – co rozwiązuje problem.

– czy drukujemy wydruki czarno-białe, czy kolorowe?

Jakość wydruków kolorowych z laserówek zależy od tego co drukujemy. Przy wydrukach jednolitych powierzchni kolorowych (wykresy, słupki, kolorowy tekst), nawet tańsza drukarka laserowa poradzi sobie bez problemu, schody zaczynają się jednak gdy damy drukarce bardziej wymagające zadanie i chcemy wydrukować zdjęcia, cieniowania, przejścia barw. Możemy się spodziewać wydruku z dużą ziarnistością i mało czytelnego. Dużo tańsza drukarka atramentowa poradzi sobie z tym bez problemu, dając bardzo dobre wydruki w fotograficznej jakości. Dzieje się tak z bardzo prozaicznego powodu: kolorowe, płynne tusze rozpuszczalnikowe w drukarce atramentowej łatwiej łączą się ze sobą niż kolorowe proszki, tonery w laserówce.

Podsumowując: jeżeli drukujemy duże ilości stron jednorazowo lub drukujemy po kilka kilkanaście stron ale sporadycznie, powinniśmy pomyśleć o drukarce laserowej. Pozwoli to znacznie obniżyć koszty wydruku, ale musimy przygotować się na dużo bardziej hałaśliwą pracę i większe zużycie prądu. Jeżeli natomiast zależy nam bardzo na drukowaniu w kolorze, ale w niezbyt dużych ilościach (do 20-30 stron) i co ważne drukujemy przynajmniej kilka razy w miesiącu powinniśmy wybrać drukarkę atramentową.

Spośród obecnie sprzedawanych drukarek na szczególną uwagę zasługują:

– najnowsza drukarka Samsung SL-S2022W
– nieco starsza Samsung ML-2165
– drukarka firmy Brother HL-1112E

 

 


Nowe tonery i tusze w ofercie

 

toner do HP 79A zamiennik 156 toner do Brother TN-1090 zamiennik 156 toner do Samsung MLT-D111 zamiennik 156
toner do HP 79A toner do Brother TN-1090 toner do Samsung MLT-D111

 

 


Proponowane tonery

 

toner do HP 85A zamiennik 156 toner do Brother TN-1030 zamiennik 156 toner do Samsung MLT-D111 zamiennik 156
toner do HP 85A toner do Brother HL-1110E toner do Samsung M2070

 

 


Proponowane tusze

 

tusz HP 650 156 tusz HP 652 156 tusz HP 301 156
tusz HP 650 tusz HP 652 tusz HP 301