tel.: 692 44 64 14

Brother DCP-1512E, Samsung SCX-3405W i HP M1132

Coraz więcej sytuacji zmusza nas do używania nie tylko funkcji drukowania, ale dodatkowo skanera, na przykład do skanowania dokumentów czy druków, czy też kopiowania na przykład dokumentów handlowych. Z tego też powodu coraz więcej właścicieli małych jednostek lub konsumentów domowych decyduje się na nabycie drukarki uniwersalnej. Przeważnie wybór pada na maszynę laserową przez wzgląd na prędkość druku, wygodę i małe koszty eksploatacji.

Postarajmy się przybliżyć kwestię laserowych kombajnów uniwersalnych na przykładzie trzech urządzeń od wiodących producentów. Będą to:

  • Brother DCP-1512E, z tonerem TN1030 i zespołem bębna DR1030
  • Samsung SCX-3405W, obsługiwany przez tonery Samsung SCX-3405W – D101
  • HP M1132, z kasetą HP 285A.

Każde z powyższych urządzeń spełnia bezspornie trzy fundamentalne role, czyli drukowanie, skanowanie i kserowanie, ale różnice pojawiają się gdy przyjrzymy się bliżej wygodzie pracy, funkcjonalności oraz ekonomii korzystania z urządzenia.

Zamiennik do kupienia w sklepie nowytoner.pl
Toner Brother HL-1112E zamiennik do kupienia w sklepie www.nowytoner.pl

Wszystkie laserowe urządzenia posiadają zbliżone gabaryty. Niewiele pokaźniejsze rozmiary ma jedynie HP M1132. Wyraźniejsze różnice pojawiają się przy prędkości drukowania. Tu nieco lepsza od konkurencji jest Samsung SCX-3405W z szybkością 20 stron/min i okresem wydruku pierwszej strony poniżej 8,5 sek. Wpływ na to może mieć bezsprzecznie 64 Mb pamięci zamontowanej w urządzeniu Samsung. Dla zestawienia Brother DCP-1512E jest wyposażony w 16 Mb i uzyskuje 20 str/min i 10 sekund na pierwszą stronę, a HP M1132 w ledwie 8 Mb i realizuje 18 stron na minutę i 8,5 sekundy do początkowego wydruku.

Trzy zestawiane drukarki emitują zbliżony pułap hałasu w trakcie drukowania, około 50-51 dB. Użytkownicy w swoich opiniach zwracają jednakże uwagę na zbyt wielki hałas podczas skanowania na HP M1132.

Nader ważna dla klientów jest wygoda pracy i łatwość instalacji. Mimo iż wszystkie drukarki są wyposażone w ekrany LCD to właściciele Brothera DCP-1512E niejednokrotnie skarżą się że jest on zbyt mały i mało wyrazisty.

Innym elementem nierzadko wymienianym przez posiadaczy jest prostota instalacji i komunikacja z drukarką. Ten element jest bardzo wyraźnie kluczowy dla Samsunga. Producent niejednokrotnie wyposaża swoje urządzenia w klawisz umożliwiający szybką instalację Wi-Fi. Pozostałe dwa kombajny zupełnie nie umożliwiają pracy w sieci Wi-Fi. Co więcej Samsung SCX-3405W oferuje funkcję MobilePrint ułatwiającą drukowanie ze smartfonów lub tabletów.

Dwa pozostałe, porównywane kombajny także proponują specyficzne funkcje dla klientów. HP M1132 nie posiada wprawdzie duplexu samoczynnego, ale posiada duplex ręczny z obsługą przez sterownik, oraz umożliwia kserowanie bez uruchamiania komputera. Pozostałe urządzenia nie wspomagają w żaden sposób duplexu, jaki ma specjalnie znaczenie na przykład w biurach rachunkowych lub dla klientów którzy cenią limitować ilość dokumentów stosując druk dwustronny.

Jednym z najważniejszych jednakowoż elementów wpływających na punktację maszyny do drukowania przez nabywców wydaje się ekonomia stosowania, czyli mówiąc prościej cena materiałów eksploatacyjnych. Tonery do Brothera DCP-1512E, podobnie zresztą jak większość urządzeń tego producenta, nie posiada bębna zespolonego z kasetą z tonerem. Miało to wyeliminować niezbędność wymiany każdorazowo bębna po wyeksploatowaniu się tonera. Cena zbiorników z tonerem jest jednak porównywalna z kartridżami (czyli połączonych – zespół bębna i wkład z tonerem), a w dodatku po 10 000 wykonanych zadań zmuszeni jesteśmy do zakupu zespołu bębna. Dwa pozostałe urządzenia zasilane są przez kartridże, czyli spojone bębny z wkładami z proszkiem. Stosując wkłady oryginalne nieznaczną przewagę zyskuje tu HP M1132. Oczywistą różnicę dostrzeżemy używając tonery HP M1132 zamienniki. Ze względu na popularność używanych w niej tonerów zamienników HP 85A, a co za tym idzie bardzo niską ceną, możemy tu najbardziej zniżyć koszty eksploatacji.