tel.: 692 44 64 14

Rynek materiałów eksploatacyjnych do drukarek w Polsce.

tusze do drukarek atramentowych
tusze do drukarek atramentowych

Drukarki atramentowe wykorzystujące tusze wciąż cieszą się bardzo dużą popularnością, głównie z powodu taniego w eksploatacji druku kolorowego. W przypadku laserowych drukach i urządzeń wielofunkcyjnych kolorowych ceny samych urządzeń, a także materiałów eksploatacyjnych często przekraczają możliwości finansowe indywidualnego użytkownika.

Wielkość sprzedaży tuszów w Polsce w 2013 roku osiągnęła poziom około 14,5 mln sztuk – jak podaje IDC. Oznacza to obniżenie w porównaniu do 2012 roku o około 6,2 procent. Jest już to kolejny, w tym przypadku najbardziej znaczący spadek ilości sprzedanych sztuk w porównaniu z rokiem poprzednim. Podstawową przyczyną jest zmniejszające się zainteresowanie wkładami atramentowymi, przede wszystkim tymi o niedużej wydajności. Dotyczy to tak wkładów oryginalnych jak i alternatywnych.

Spadające ceny urządzeń drukujących laserowych, tak drukarek jak i urządzeń wielofunkcyjnych powoduje, że coraz częściej nawet konsumenci indywidualni korzystają z takiej techniki druku, opuszczając sprzęt wykorzystujący tusze. Z tego powodu sprzedaż wkładów do drukarek laserowych i laserowych urządzeń MFP nie odnotowała spadków. Tymczasem sprzedaż materiałów alternatywnych, pomimo działań prawnych kierowanych przez producentów drukarek, odnotowała nawet wzrost.

Dodatkową przyczyną spadku wielkości sprzedaży tonerów i tuszów wyrażoną w sztukach jest także narastające zainteresowanie urządzeniami zasilanymi wkładami o powiększonej wydajności, pozwalającymi na uzyskanie większej liczby wydruków z jednego wkładu.