tel.: 692 44 64 14

Zasada działania drukarki laserowej.

Stosowanie druku laserowego staje się coraz to popularniejsza, przede wszystkim z uwagi na prędkość druku (około 10 stron na minutę), niską awaryjność i niezwykle niskie koszty eksploatacji. Na czym jednak polega przebieg druku laserowego.
Proces ten można podzielić na etapy: naświetlanie bębna OPC, przenoszenia proszku na bęben, przekazywanie proszku na papier, zapamiętywanie tonera na papierze.

  1. bęben OPC do drukarki laserowej
    bęben OPC do drukarki laserowej

    Naświetlanie bębna OPC. Metaliczny bęben OPC (w większości wypadków koloru jasnozielonego lub niebieskiego) pokryty jest kompozytami o właściwościach fotoelektrycznych (selen, krzem amorficzny). Bęben ten zostaje cały naelektryzowany przez elektrodę. W następnej kolejności za pomocą lasera drukarki następuje naświetlenie bębna w wyselekcjonowanych miejscach w zależności od drukowanego obrazu. W miejscach naświetlenia związki fotoelektryczne na bębnie (selen, krzem amorficzny) zaczynają przewodzić prąd co powoduje że w miejscach tych bęben przestaje już być naelektryzowany. Pozostałe miejsca zostają nadal naelektryzowane tworząc “elektrostatyczny” obraz drukowanej strony.

  2. Przesyłanie tonera na bęben. W pojemniku z tonerem ulokowany jest obracający się wałek, który jest ciągle pokrywany miarową powłoką proszku, czyli tonera. W trakcie zbliżenia wałka z proszkiem do bębna OPC zachodzi przyciąganie elektrostatyczne i przesyłanie cząsteczek proszku na bęben OPC jednak wyłącznie w miejscach gdzie pozostał on naelektryzowany. W ów sposób mamy już obraz drukowanej strony na bębnie OPC.
  3. Przekazywanie proszku na papier. Papier pobrany z zasobnika transportowany jest nad elektrodą o ładunku przeciwległym niż ładunek tonera na bębnie OPC. Skutkuje to tym że przechodzący papier dotykając do obracającego się bębna OPC niezwykle łatwo przejmuje toner. Mamy już obraz drukowanej strony na papierze, chociaż proszek trzyma się papieru tylko na skutek przyciągania elektrostatycznego.
  4. Utrwalanie proszku na papierze. Papier z tonerem transferowany jest obok grzałki, fusera nagrzanego do 180-200 st. C. Pod wpływem wysokiej temperatury proszek zatapia się na kartce przywierając do niej trwale. Możemy już zabrać, jeszcze ciepły, wydruk naszej strony.